Spis treści
Podczas budowy domu jednorodzinnego musimy korzystać z rusztowania. Bez niego nie jest możliwe wykonywanie prac na dużych wysokościach. Rusztowanie do budowy domu jest konieczne podczas wznoszenia konstrukcji, jak również przy wykonywaniu elewacji i prac wykończeniowych wewnątrz budynku. Zapewnia bezpieczeństwo pracownikom i ma bezpośredni wpływ na jakość prac. Swobodny dostęp do każdego miejsca i stabilne podłoże sprawią, że robotnicy wszystkie czynności wykonają starannie i dokładnie. Jednak wybór najlepszego rusztowania do budowy domu uzależniony jest od wielu czynników.
Odpowiedni rodzaj rusztowania
Budowa domu trwa zazwyczaj kilka lub kilkanaście miesięcy. Rusztowanie będzie wykorzystywane wielokrotnie na różnych etapach inwestycji. Dlatego powinno być jak najbardziej uniwersalne. Do tej pory najpopularniejsze były rusztowania warszawskie wykonywane ze stali. Charakteryzują się ramową budową i łatwością montażu. Jednak zmiany cen na rynku metali oraz bardzo niską charakterystyką stabilności rusztowania spowodowało, że ten rodzaj konstrukcji jest zastępowany rusztowaniami aluminiowymi. Są one bardzo lekkie i w prosty sposób można modyfikować ich wymiary — wysokość i szerokość. Ponadto tego typu konstrukcje można montować bardzo szybko i to bez użycia wielu specjalistycznych narzędzi.
Mobilność i stabilizacja
Warto również zastanowić się nad zastosowaniem rusztowań jezdnych. Umożliwiają one łatwe przeniesienie konstrukcji z jednej strony na inną, bez konieczności każdorazowego demontażu. Tego typu rusztowania mają jednak kilka ograniczeń. Wymagają przygotowania utwardzonego podłoża przy każdym przestawieniu, a więc praca nie będzie możliwa na grząskiej i mokrej ziemi lub błocie. Ponadto rusztowania jezdne mogą być używane tylko do prac nieprzekraczających 14 metrów wysokości. Trzeba pamiętać, że kółka rusztowania powinny być wyposażone w dźwignie hamulcowe oraz regulowane nóżki, które zagwarantują wypoziomowanie i stabilność całej konstrukcji. Bezpieczeństwo użytkowania podnoszą również boczne podpory pełniące funkcję stabilizatorów.
Ochrona i bezpieczeństwo
Należy pamiętać, że prace na wysokości są niebezpieczne i z tego względu podlegają specjalnym regulacjom prawnym. Dlatego rusztowanie do budowy domu musi posiadać atesty związane z zachowaniem bezpieczeństwa. Ważne jest, aby wszystkie elementy spełniały normy zarówno polskie, jak i europejskie. Czynności związane z montażem rusztowania, jak również jego odbioru muszą przeprowadzać osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane. Ważne jest także przygotowanie właściwe wyposażenie, w tym ubrania robocze, kaski ochronne oraz szelek. Właściwie dobrane rusztowanie do budowy domu jednorodzinnego jest przydatne podczas prac konstrukcyjnych i wykończeniowych. Jest to doskonałe rozwiązanie ze względu na niewielkie gabaryty. Można je wykorzystać zarówno na zewnątrz domu, jak i wewnątrz pomieszczeń. Rusztowanie musi być zawsze dobrane to charakteru wykonywanych prac oraz otoczenia placu budowy a same prace same prace wykonywane przez doświadczoną ekipę fachowców oraz wykorzystanie wysokiej jakości materiałów jest gwarancją bezpiecznej pracy bez zakłóceń.