Spis treści
Wiele prac remontowych, budowlanych, czy też innego rodzaju wymaga tego, aby dostać się na określoną wysokość, na której trzeba wykonać poszczególne czynności. Bez użycia odpowiednich urządzeń i akcesoriów nie będzie możliwości, aby dosięgnąć do danego obszaru. Dlatego osoba, która będzie wykonywała tego rodzaju prace, powinna mieć zapewnioną bezpieczną możliwość dostania się nawet na znaczną wysokość. Powinna również posiadać stosowne uprawnienia i badania lekarskie, które dają gwarancję, że prac na wysokości podejmuje się ich człowiek, który podało temu zadaniu.
Jak dopasować sprzęt do robót budowlanych?
Od tego, jak przygotujemy stanowisko pracy, będzie zależał ich postęp, a często też jakoś wykonania. Źle zaplanowany i utrudniony dostęp będzie spowalniał widoczne efekty. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie stanowisk i zastosowanie odpowiedniego sprzętu. W zakresie prac na wysokościach mamy kilka możliwości do wyboru. Przyjrzyjmy się zatem z jakich rozwiązań można skorzystać.
Drabina do pracy na wysokościach
Drabina o odpowiedniej wysokości, to najbardziej klasyczne rozwiązanie, po które można sięgnąć. Plusem jest na pewno jej niska cena, mobilność oraz możliwość łatwego regulowania jej wysokości. Minusem będzie za to jej brak stabilności i dosyć duże ryzyko upadku przy obniżonej koncentracji lub panujących złych warunkach. Przyjmowana na drabinie pozycja jest też dosyć niewygodna, dlatego ciężko spędzić na niej długi czas. Nadaje się zatem bardziej do bieżących napraw, czy drobniejszych prac, niż wykonywania solidnych projektów. Od jakiegoś czasu pojawiły się drabiny z podestem roboczym, które zapewniają ochronę w postaci barierki oraz pomost na którym można wygodnie stanąć i wykonać pracę.
Praca na rusztowaniu
Inną opcją, którą można brać pod uwagę, jest rusztowanie. Jest ono postrzegane jako bardzo stabilna konstrukcja, która umożliwia dobry dostęp do całego pola pracy. To prawda, jednak ten warunek zostanie spełniony tylko wtedy, gdy jego złożenie wykona profesjonalista. Jakiekolwiek błędy przy stawianiu konstrukcji mogą mieć bardzo przykre konsekwencje. Rusztowanie powinno być maksymalnie stabilne i bezpieczne dla osoby, która z niego korzysta. Jego postawienie i późniejsze złożenie wymaga więc czasu. Ten aspekt może być postrzegany jako wada rusztowania.
Ruchomy podest do prac na wysokościach
Często kompromisem w poszukiwaniach sprzętu do prac na wysokościach jest ruchomy podest. Zapewnia on możliwość szybkiej zmiany miejsca, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności i braku konieczności składania oraz rozkładania całej konstrukcji. Ruchomy podest idealnie nadaje się do równych i utwardzanych powierzchni.
Bezpieczeństwo w pracy na wysokości
Bez względu na to czy zdecydujemy się na drabinę, rusztowanie, czy też ruchomy podest najważniejsze jest zawsze zachowanie bezpieczeństwa. Dlatego korzystając ze sprzętu, należy brać pod uwagę, w jakim terenie zostanie użyte oraz ile osób jednocześnie będzie na nim pracować. Optymalny wybór pozwoli na sprawne przeprowadzenie prac bez ponoszenia niepotrzebnego ryzyka.