Podnośniki to szczególnie praktyczne i uniwersalne sprzęty, które przydają się w wielu gałęziach przemysłu, logistyce czy budownictwie. Dopuszczenie urządzenia do eksploatacji wiąże się z koniecznością posiadania przez niego ważnego badania wydanego przez UDT. Podnośniki podlegają dozorowi technicznemu oraz związanym z nim obowiązkom. Co ważne, przepisów tych musi przestrzegać każdy właściciel podnośnika, urządzenia dźwigowego.
Czym jest UDT?
UDT jest to Urząd Dozoru Technicznego, czyli instytucja Państwowa odpowiadająca za nadzór nad bezpieczeństwem oraz jakością urządzeń technicznych w naszym kraju. Celem tego podmiotu jest zapewnienie tego, żeby sprzęty te spełniają dane normy i był bezpieczne w codziennym użytkowaniu. Urząd dopuszcza do eksploatacji urządzenie, ale może też zadecydować o wstrzymaniu eksploatacji lub wycofaniu go. Korzystanie z podnośnika wbrew decyzji organu właściwej jednostki wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Badania UDT wykonywane przez inspekcję polega na kontroli stanu podnośnika, a więc dokładnym sprawdzeniu jego podzespołów, wyposażenia, oznakowania oraz dokumentacji technicznej.
Wymagania UDT dla podnośników- podstawa prawna
Podnośniki budowlane należą do urządzeń z grupy środków transportu bliskiego i podlegające szczególnym wymaganiom UDT. Przepisy mówią jasno, że podnośniki muszą posiadać właściwe certyfikaty. Niezbędne jest też przeprowadzanie regularnych przeglądów technicznych/ okresowych, które będą stanowić gwarancję ich bezpiecznego użytkowania potwierdzoną przez uprawnionego do dokonania przeglądów pracownika.Podnośniki muszą być zarejestrowane w Urzędzie Dozoru Technicznego, ponadto powinny mieć aktualne świadectwo dopuszczenia do eksploatacji. Dokument ten jest wydawany po wykonaniu badań i testów, które potwierdzają to, że podnośnik spełnia wszelkie wymagania. Aktualnie jest ono wydawane w formie elektronicznej do której, dostęp ma między innymi: kierownik budowym BHP, Urządzenia te muszą przechodzić badania UDT zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 27 grudnia 2012 r.
Kto zgłasza podnośnik do UDT?
Obowiązek zgłoszenia nakładany jest na właściciela urządzenia. Warto dodać, że obowiązek rejestracji sprzętu w UDT nie dotyczy dostawcy podnośnika.
Brak badania UDT konsekwencje - co grozi za brak ważnego badania UDT ?
Według obowiązujących przepisów korzystanie z podnośnika bez zezwolenia UDT, wbrew wydanej przez organ decyzji dotyczącej konieczności wycofania tudzież wstrzymania eksploatacji podnośnika, może skutkować nałożeniem grzywny, jak i innymi konsekwencjami prawnymi (kara ograniczenia wolności). Kary grożą też w przypadku uniemożliwiania czy utrudniania badania UDT, przerobienia podnośnika bez zgody organu, nie powiadomienia urzędu o uszkodzeniu podnośnika czy wypadku podczas korzystania z niego. Wysokość kary nie jest ściśle określona.
Jakie jeszcze konsekwencje wiążą się z użytkowaniem podnośnika i brakiem rejestracji w UDT? Zwiększone ryzyko wypadków i szkód materialnych
Brak przeglądu to nie tylko kary finansowe, lecz również zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków. Nie można mieć pewność, czy podnośnik działa w prawidłowy sposób, a korzystanie z niego jest w pełni bezpieczne. Badanie UDT wpływa więc w dużej mierze na bezpieczeństwo miejsca pracy osób obsługujących podnośniki.