Śledź nas:
Change your language:

Jakie rusztowanie na budowę?

Rusztowanie na budowę to sprawdzone rozwiązanie, dzięki któremu mamy możliwość zadbania o bezpieczną i wygodna realizację wielu różnych prac, wykonywanych niekiedy na znacznych wysokościach. Jednak chcąc zadbać o ich odpowiedni wybór, najpierw należy zwrócić uwagę na szereg czynników związanych m.in. z samą ich konstrukcją, a także rodzajem materiałów, wykorzystanych do wykonania rusztowania.

Rusztowania to rodzaj konstrukcji, którego nie może zabraknąć na żadnej budowie, zwłaszcza, gdy inwestorom zależy na wykonaniu wszystkich prac zgodnie z terminem, również i tych realizowanych niekiedy na znacznych wysokościach. Ich odpowiedni wybór, pozwala zadbać zarówno o sam komfort pracy, jak i bezpieczeństwo jej wykonywania. Dlatego też w przypadku stosowania tego typu konstrukcji, przede wszystkim bierze się pod uwagę ochronę zdrowia i życia, a także doświadczenie pracowników w zakresie realizacji prac przy pomocy rusztowań.

Z czego jest zbudowane rusztowanie?

Rusztowanie to tak naprawdę tymczasowa konstrukcja, w której skład wchodzą pionowe i poziome słupy, na których układane są specjalne pomosty. Wspomniane słupy, na co warto zwrócić uwagę, początkowo były wykonywane z drewna, jednak wraz z rozwojem tego typu konstrukcji, zaczęto stosować inne trwalsze i bardziej wydajne materiały. Mowa w tym momencie w głównej mierze o stali oraz aluminium.

Jakie są rodzaje rusztowań?

Obecnie na rynku mamy dostęp do kilku podstawowych rodzajów rusztowań takich jak:

- Rusztowania warszawskie – najpopularniejszy typ konstrukcji, wykorzystywany w pracach, tynkarskich, budowlanych i konserwatorskich, realizowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

- Rusztowania systemowe (modułowe) – zazwyczaj składają się z kilku specjalnych modułów, rozmieszczanych w 50 cm odstępach, zaliczane są do rusztowań wolnostojących, które przede wszystkim najlepiej sprawdzą się na większych budowach.

- Rusztowania ramowe – charakteryzują się łatwym i szybkim montażem oraz demontażem, wyróżnia je niewielka wysokość, zazwyczaj maksymalnie do 2,5 metra, nic więc dziwnego, że najczęściej używane są podczas prac elektrycznych.

- Rusztowania rurowo-złączkowe – ze względu na sposób łączenia, ich montaż jest bardziej pracochłonny, jednak ich ogromną zaletą jest uniwersalność, ponieważ doskonale sprawdzają się praktycznie w każdym rodzaju prac.

- Rusztowania jezdne – zazwyczaj do ich wykonania używa się aluminium lub innego, względnie lekkiego materiału, dzięki wyposażeniu ich w specjalne kółka, które pozwalają na przemieszczanie konstrukcji bez konieczności jej demontażu i ponownego montażu.

Jakie rusztowanie do dachu?

Realizacja prac na dachach ze względu na znaczną wysokość, należy do grona jednych z bardziej niebezpiecznych zadań, w przypadku których należy zadbać o odpowiednie środki bezpieczeństwa. Trzeba również mieć na uwadze że powieszenie dachowe maja ograniczona nośność oraz niewielki punkt nacisku. Z tego powodu najprostszym rozwiązaniem, które jest także jednym z najczęściej używanych podczas prac dachowych, są aluminiowe rusztowania ramowe oparte na specjalnej konstrukcji, która umożliwia postawienie rusztowania na spadzie dachowy.

Jakie rusztowanie do murowania?

Również i w tym przypadku, tj., podczas wykonywania prac murarskich, szereg firm najchętniej korzysta z rusztowań ramowych, które poprzez swoją solidną, trwałą i stabilną konstrukcję, stanowią uniwersalne rozwiązanie, pozwalające na wykonanie większości prac na wysokościach.