Spis treści
Wśród urządzeń chętnie i często wykorzystywanych na placach budów, w magazynach czy w fabrykach i zakładach przetwórczych są podesty ruchome bądź podnośniki teleskopowe. Standardowo przedsiębiorcy decydują się na jedną z dwóch opcji. Pierwszą jest zakup podnośnika – nowego albo używanego. Drugą to wynajem wysięgnika w specjalistycznej firmie. Oba rozwiązania mają swoje atuty i wybór pomiędzy zakupem a wynajem jest sprawą indywidualną.
Podział ze względu na napęd
Podesty ruchome można podzielić na zasilane w sposób ręczny, zasilane silnikiem spalinowym oraz zasilane silnikiem elektrycznym. Pierwsze są o tyle interesujące, że ułatwiają przede wszystkim mniejsze prace remontowe i naprawcze. Dopiero jednak podnośniki spalinowe i elektryczne umożliwiają bezpieczną pracę na dużych wysokościach.
Konstrukcja jednostki napędowej wpływa na możliwość wykorzystania zwyżek. I tak podnośniki napędzane jednostką spalinową mogą być użytkowane wyłącznie na zewnątrz budynków, ewentualnie podczas prac w obiektach niedokończonych, gdzie zapewniono odpowiedni przewiew powietrza. Zaletą podnośników spalinowych jest szeroka gama silników o różnej mocy . Stąd można spotkać zwyżki z platformą roboczą umieszczoną kilkanaście metrów nad gruntem. Często też podnośniki przegubowe z silnikami spalinowymi pracują w trudnym terenie – atutem takich urządzeń jest moc i wartość momentu obrotowego generowane przez jednostkę napędową, ale też odpowiednie ogumienie – z wyraźnym bieżnikiem, mogącym przypominać rzeźbą ten z maszyn rolniczych.
Podnośniki elektryczne natomiast sprawdzają się przede wszystkim wewnątrz obiektów. Oczywiście można użytkować je na placach manewrowych, ale w trudniejszym terenie nie zdają egzaminu. Dzięki silnikowi elektrycznemu sprzężonemu z wydajnym akumulatorem elektryczny wysięgnik teleskopowy pracuje bezszelestnie, nie emitując szkodliwych spalin oraz hałasu. Na uwagę zasługują także właściwości manewrowe – podnośniki zmieszczą się między regałami magazynowymi czy we wnękach. Plusem jest też platforma, na której zmieszczą się nie tylko pracownicy, ale też wymagane do naprawy czy modernizacji narzędzia i części zamienne.
Parametry podnośników
Możliwość wykorzystania podestów ruchomych w dużej mierze zależy od parametrów technicznych. Pośród nich jako najważniejsze trzeba wymienić:
- wymiary platformy roboczej (wysokość i szerokość);
- wysokość maksymalna platformy roboczej – wyrażana w metrach określa maksymalną w czasie nominalnej pracy;
- prędkość opuszczania i podnoszenia platformy roboczej (w m/s), określająca tempo poruszania się obciążonej platformy;
- nominalny udźwig;
- obszar roboczy ruchomego podestu.
Zastosowanie podnośników
Podesty ruchome mają szerokie zastosowanie w sektorach usługowych, budowlanych i przemysłowych. Możliwość wykorzystania zależy przede wszystkim od konstrukcji oraz zastosowanego napędu. W budynkach na zewnątrz budynków sprawdzają się między innymi podczas prac malarskich, myciu okien czy przy wymianie elementów oświetleniowych. Na zewnątrz zaś wykorzystuje się je między innymi podczas przycinania i wycinki drzew i krzewów, przy pracach na słupach i liniach elektrycznych czy telefonicznych oraz podczas prac budowlanych. Ponadto z tego rozwiązania chętnie korzysta branża reklamowa, montując z wykorzystaniem zwyżek bilbordy, plakaty i tym podobne elementy.
Podesty ruchome można podzielić na kilka grup: podnośniki nożycowe, podnośniki przegubowo-teleskopowe, podnośniki teleskopowe i podnośniki przegubowe. Każde z nich należą do funkcjonalnych i bezpiecznych urządzeń do bliskiego transportu. Ich zastosowanie szeroko wykracza poza wymienione wcześniej przykłady.