Śledź nas:
Change your language:

Resurs co to jest?

resurs-co-to-jest

Zarówno każdy właściciel, jak i osoba będąca użytkownikiem wózka widłowego, powinni doskonale zdawać sobie sprawę z tego, czym jest resurs i w jaki sposób należy go obliczać.

Czym jest resurs?

Określenie resurs dotyczy granicznych parametrów stosowanych w celu oceny oraz identyfikacji stanu technicznego, z uwzględnieniem liczny cykli pracy oraz stanu obciążenia. Resurs to po prostu okres zdolności użytkowej urządzenia, w czasie którego można korzystać z niego bezpiecznie, a ono samo wykazuje wysoką sprawność użytkowania. Zgodnie z przepisami resurs musi być obliczany dla podestów ruchomych, ładowarek teleskopowych i wózków widłowych, które są użytkowane co najmniej przez rok. Resurs musi być wykonany przed okresowym przeglądem maszyny decydującym o tym, czy zostanie ona dopuszczona do dalszej eksploatacji, czy też nie.

Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 roku (w sprawie warunków technicznych dozoru) reguluje najważniejsze kwestie dotyczące zarówno resursu, jak i warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego.

Resurs - dlaczego jego określanie jest tak ważne?

Naturalną rzeczą jest, że różnego rodzaju urządzenia w czasie ich eksploatacji ulegają stopniowemu zużyciu. W niektórych przypadkach ze względu na przetwarzanie energii w pracę mechaniczną i wykorzystanie przy tym dość dużych sił czas zużycia jest nieco krótszy niż w pozostałych przypadkach. Żadne urządzenie nie jest wieczne. Ze względu na bezpieczeństwo operatorów wózków widłowych czy innych urządzeń UTB ważne jest określenie przydatności urządzenia do użytkowania, niezagrażającego zdrowiu czy życiu operatora. W tym właśnie celu ważne jest regularne określanie stopnia resursu. Zgodnie z przepisami obowiązek określania resursu dotyczy jednostek zajmujących się eksploatacji a maszyny. Jednym z jego obowiązków jest gromadzenie dokumentacji odnoszącej się do stopnia wykorzystania resursu urządzenia. Jest to konieczne, gdyż dokumenty te muszą być przedstawione przy prowadzonych przez Urząd Dozoru Technicznego corocznych badaniach. Dodatkowo w takiej sytuacji konieczne jest przedstawienie dziennika konserwacji oraz księgi rewizyjnej maszyny. W jaki sposób obliczyć resurs maszyny? To ustawodawca określa jakie parametry, mają zostać uwzględnione do obliczenia stopnia wykorzystania resursu. Przy urządzeniach typu podesty ruchome, ładowarki teleskopowe czy wózki widłowe, ważne jest uzyskanie rzetelnych informacji takich jak: - ilość cykli pracy urządzenia, - długość każdego cyklu pracy, - wartość przenoszonego obciążenia, - wysokość podnoszenia (dotyczy podestów ruchomych i ładowarek teleskopowych).

Należy pamiętać o tym, że resurs zawsze musi odbywać się z uwzględnieniem rzeczywistych warunków użytkowania technicznego.

Kiedy maszyna osiąga swój resurs?

Określanie żywotność urządzeń nie jest normą wśród ich producentów i wielu z nich po prostu tego nie robi. Według Urzędu Dozoru Technicznego większość urządzeń resurs maszyn następuje po około 10 latach ich użytkowania lub przepracowaniu 7000 - 9000 godzin. Warto jednak mieć świadomość tego, że w przypadku pracy w trudnych warunkach mając na względzie resurs maszyny, ilość przepracowanych godzin może nie być miarodajna. Urządzenia działające w trudnych warunkach często wymagają wykonywania bardziej szczegółowych i częstszych przeglądów.