Śledź nas:
Change your language:

Rusztowanie dla malarza - jakie wybrać?

Rusztowanie malarskie to narzędzie, dzięki któremu możliwe jest pomalowanie tych obszarów, które normalnie dla malarza byłyby poza zasięgiem. Struktura takiego rusztowania pełni rolę tzw. wsparcia, dzięki któremu ma możliwość stabilnego i bezpiecznego wykonywania swojej pracy. Ich duża różnorodność sprawia, że bez problemu dopasujemy wspomniane narzędzie do konkretnych prac z uwzględnieniem m.in. wysokości i obszaru, na którym będziemy wykonywać takie prace jak np. malowanie.

Rusztowanie malarskie jest o wiele bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem aniżeli zwykła drabina. Wynika to z tego, że dzięki tego typu konstrukcji, mamy możliwość swobodnego dotarcia do znacznie większego obszaru. W tym celu wystarczy jedynie przejść przez powierzchnię podłogi takiego rusztowania. Z kolei w przypadku drabiny mamy do czynienia z dość wąskim zasięgiem, który w połączeniu z brakiem ruchu sprawia, że wykonanie niejednego zadania jest o wiele bardziej praco i czasochłonne.

Rusztowania malarskie – rodzaje i ich ogólna charakterystyka

Rusztowanie malarskie jest konstrukcją znaną od tysiącleci, która jest używana do dziś. Oczywiście przeszła nieco modyfikacji i unowocześnień zgodnie z wciąż to rozwijającymi się technologiami. Początkowo rusztowania w głównej mierze tworzone były z drewna, obecnie duża część konstrukcji dostępnych na rynku, została wykonana przy użyciu m.in. aluminium.

Do najczęściej spotykanych rusztowań, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku z pewnością możemy zaliczyć m.in.:

  • rusztowania modułowe – ich cechą charakterystyczną jest rozmieszczenie poszczególnych elementów w równych od siebie odstępach. Ze względu na specyfikę, wykorzystywane są przy budowach, remontach oraz konserwacjach obiektów przemysłowych, w których mamy do czynienia z dużą ilością instalacji. Doskonale sprawdzają się jako rusztowania wolnostojące.
  • rusztowania stojakowe – w przypadku tych konstrukcji, poszczególne segmenty zostają oparte na podporach/słupkach/stojakach. Do usztywnienia rusztowania wykorzystuje się podłużnice, leżniki ukośne i poziome oraz tężniki ukośne. Z powodzeniem z konstrukcji można korzystać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.
  • rusztowania kozłowe – składają się z dwóch podpór przestrzennych i pomostu, który ze względu na zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa jego użytkowania, wykonywany jest z odpowiednio grubych desek. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach podczas różnego rodzaju prac remontowych, budowlanych i elektrycznych, czyli wszędzie tam, gdzie potrzebujemy konstrukcji wyższej niż 2,5 metra.
  • rusztowania jezdne – to konstrukcje, w których skład wchodzą sztywne elementy wyposażone w odpowiednie kółka, dzięki którym możliwe jest wygodne i szybkie przemieszczanie segmentu. Do wykonywania wspomnianej czynności nie jest konieczny demontaż i ponowny montaż rusztowania w innym miejscu. Nic więc dziwnego, że z tego typu konstrukcji chętnie korzysta się np. w halach. Dodatkowo wszystkie kółka w takich rusztowaniach wyposażone są w hamulce, które pozwalają na zablokowanie rusztowania w danej pozycji. Uniemożliwia to jego przemieszczanie.

Jakie rusztowanie malarskie wybrać?

Tak naprawdę rusztowanie malarskie powinno być dostosowane do indywidualnych preferencji, jednak chcąc posiadać funkcjonalne narzędzie pracy, warto jest zainwestować w rusztowania mobilne. Ze względu na zastosowane rozwiązania, a także szerokie możliwości wykorzystania, doskonale sprawdzą się w przypadku wielu różnych prac remontowo-budowalnych lub montażowych. Z kolei możliwość ich sprawnego przemieszczania, pozwala na szybsze wykonywanie poszczególnych prac.