W przypadku większości prac budowlanych rusztowanie to podstawa. Jest ono stabilniejsze i bezpieczniejsze od drabiny, gdyż zapewnia sprawne, szybkie i wygodne wykonanie wszystkich niezbędnych prac. Jeśli planujesz wykonywać prace murarskie, elewacyjne lub instalacyjne na wysokości i chciałbyś zaopatrzyć się w bezpieczne rusztowanie, które będzie służyć Ci przez lata, to koniecznie zajrzyj do niniejszego wpisu. Doradzimy Ci w nim, jak wybrać profesjonalny sprzęt dopasowany do Twoich potrzeb.
Rusztowania budowlane - rodzaje i sposób wykorzystania w profesjonalnym budownictwie
Rusztowanie jest niezbędne do wykonywania prac na wysokości. Nie ważne, czy budujemy dom jednorodzinny, wielorodzinny, obiekt przemysłowy, czy też budynek użyteczności publicznej, zawsze musimy oprzeć się na rusztowaniu. Tak jak powiedzieliśmy wcześniej, konstrukcja takiego rusztowania jest znacznie stabilniejsza od drabiny. Dlatego warto wynająć lub zakupić taki sprzęt, aby zapewnić bezpieczeństwo na pracownikom na placu budowy.
I jeszcze jedno - rusztowanie można zakupić lub wynająć, ale przed podjęciem tej decyzji musimy ustalić, jaki jego rodzaj będzie nam potrzebny. Poniżej opiszemy różne warianty tego rozwiązania ze szczególnym naciskiem na jego funkcjonalność i zastosowanie.
1. Rusztowanie elewacyjne
Jeśli zastanawiasz się, jakie rodzaje rusztowań budowlanych będą najlepsze, aby objąć nimi całą większą powierzchnię np. ścianę, to odpowiedź może być tylko jedna: rusztowanie elewacyjne (ramowe). Jest to płaska, szybko i łatwo składająca się konstrukcja, którą mocuje się do ścian budynku za pomocą specjalnych kotew.
2. Rusztowanie warszawskie
To konstrukcja słupowa, którą wykorzystuje się zwłaszcza podczas krótkich prac remontowych i wykończeniowych. Konstrukcja rusztowania warszawskiego składa się z ram połączonych czopami. Do ich produkcji używa się spawanych ram, które są niezawodne, trwałe i stabilne. Warto podkreślić, że w rusztowaniach typu warszawskiego podest może sięgać maksymalnie 8 metrów, choć już 5 metrów konieczne jest kotwienie do ściany.
3. Rusztowanie modułowe
To nowoczesna konstrukcja, która wyposażona jest w specjalne kołnierze. Dzięki nim można łączyć ze sobą rusztowania, tworząc w ten sposób wytrzymałe, niezawodne podstawy robocze. Rusztowania modułowe sprawdzają się w przemyśle. Wykorzystuje się je też przy budowie nowoczesnych obiektów budowlanych, trybun, a także scen, wystaw oraz targów.
4. Podesty robocze
Podesty robocze w wariancie ruchomym są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Do ich najważniejszych zalet zalicza się łatwość transportu i montażu, a także lekkość i niezawodność. Podesty robocze są wykorzystywane zwłaszcza w miejscach, w których wymaga się precyzyjnej pracy. Na ogół wyposaża się je w mechanizmy, które umożliwiają wykonywanie prac na różnych wysokościach (podesty regulowane). Można z nich zbudować pionową wieżę jezdną, albo rusztowanie modułowe bądź ramowe, które osadzono na rolkach jezdnych.
5. Rusztowania o konstrukcji rurowo-złączkowej
To konstrukcje, w których zastosowano tzw. łączniki betonowe, które umożliwiają połączenie ze sobą poszczególne stalowe rury wchodzące w skład rusztowania. Wariant ten umożliwia wykonanie rusztowań o bardzo złożonych kształtach i z wykorzystaniem zróżnicowanych łączników. Konstrukcja ta nadaje się do wykonywania prac budowlanych w trudno dostępnych miejscach.
Rusztowanie do pracmurarskie - które z nich sprawdzi się na każdej budowie?
Szukasz rusztowania murarskiego do różnego rodzaju prac? Wykonawca ma do wyboru wiele różnych konstrukcji, które różnią się między sobą technologią wykonania. Dużą popularnością cieszą się np. rusztowania aluminiowe. To konstrukcje, które ułatwiają pracę na dużej wysokości, przy czym nie są ciężkie. Poza tym warto dodać, że rusztowania wykonane z aluminium są odporne na działanie czynników pogodowych oraz chemicznych (np. zapraw, mas i preparatów kryjących).
W roli rusztowania murarskiego sprawdzą się również rusztowania przejezdne, które można łatwo przewozić w wybrane miejsce za pośrednictwem przymocowanych kółek. Co więcej, nie trzeba ich składać i rozkładać, dzięki czemu można zaoszczędzić mnóstwo czasu na ich obsłudze.
Jak wybrać rusztowanie do murowania?
Wybierając rusztowanie do murowania lub innych prac wykończeniowo-remontowych, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.
- Wysokość robocza - wybierz sprzęt, którego wysokość robocza odpowiada zewnętrznej powierzchni budynku, na której będą przeprowadzone prace budowlane.
- Maksymalne obciążenie - pamiętaj, że rusztowanie ramowe, jezdne lub warszawskie ma swoją nośność. Obliczając obciążenie rusztowania, uwzględnia się nie tylko pracujących na nim ludzi, ale też sprzęt, jaki jest na nim zainstalowany lub osadzony.
- Stabilność - konstrukcja musi być stabilna, nawet w przypadku złych warunków atmosferycznych (np. porywy wiatru). Tylko wtedy zapewni pracownikom bezpieczeństwo,
- Łatwość montażu i demontażu - jeśli rusztowanie ma być często przenoszone w inne miejsca, uwzględnij przy wyborze konkretnego rozwiązania jego łatwość montażu i demontażu. Dzięki temu oszczędzisz swój czas i siły.
- Mobilność - realizując niektóre inwestycje budowlane, potrzebny jest sprzęt zapewniający odpowiednią mobilność. Rusztowanie składane jest przykładem konstrukcji, którą w każdej chwili można szybko złożyć i rozłożyć.
Jak widać, rusztowania to najpopularniejszy oraz najwygodniejszy sposób na zabezpieczenie prac elewacyjnych, remontowych, monterskich a nawet ogrodowych. Mają one kluczowe znaczenie w przypadku malowania, tynkowania, instalowania a także wielu innych prac na wysokości.