Śledź nas:
Change your language:

Rusztowanie modułowe – czym jest, jakie ma zalety i kiedy warto je wybrać?

Jeszcze do niedawna montaż konstrukcji rusztowania wydawał się trudną i czasochłonną procedurą. Nic w tym dziwnego - w końcu mówimy o skomplikowanej strukturze, która musi przenieść wszystkie obciążenia, zapewnić bezpieczeństwo, a także znieść oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dziś, dzięki rusztowaniom modułowym, ustawienie takiej konstrukcji jest dużo prostsze i nie zajmuje tak dużo czasu.

Czym jest rusztowanie modułowe?

Konstrukcja rusztowania modułowego składa się z rygli, stężeń oraz stojaków, które są rozmieszczone w regularnych odstępach, zwanych modułami. Odległość między nimi może być praktycznie dowolna, co oznacza, że kształt rusztowania można z łatwością dopasować do kształtu budynku. 

Rusztowanie modułowe, zwane też systemowym, wyróżnia się przede wszystkim:

  • otwartą, konfigurowalną strukturą, którą można łatwo dopasować do rodzaju i miejsca wykonania prac budowlanych,
  • prostym montażem i demontażem, gdyż elementy rusztowania są skonstruowane tak, aby możliwy był jak najszybszy montaż konstrukcji,
  • stabilnością i wytrzymałością - rozwiązania systemowe są często wykonane z aluminium, które jest odporne na działanie czynników chemicznych i pogodowych,
  • bezpieczeństwo pracy - rusztowania modułowe są wyposażone w rozwiązania zgodne z przepisami BHP (poręczne, antypoślizgowe powierzchnie itd.). 

Rusztowanie modułowe na stojakach - maksymalna wysokość, logistyka i inne zalety

Jedną z największych zalet rusztowań modułowych jest ich wszechstronność. Można je montować przy płaskich oraz łamanych elewacjach, a także na wybranych obiektach budowlanych. Konstrukcja rusztowania może być wykorzystywana do prac budowlanych, remontowych, a także związanych z instalacjami. Poszczególne moduły można łączyć ze sobą w dowolny sposób, tworząc w ten sposób strukturę, która będzie najlepiej odpowiadać potrzebom ekipy budowlanej.

Pionowo i poziomo ułożone moduły mogą być ułożone na wysokość dochodzącą nawet do kilkunastu metrów. To oznacza, że można korzystać z nich podczas realizacji inwestycji budowlanych na budynkach jedno- i wielorodzinnych, a także halach przemysłowych i magazynach. 

Stalowe (aluminiowe) rusztowanie ma jeszcze jedną zaletę. Jest nią logistyka, która - nawiasem mówiąc - jest bardzo ważna w budownictwie. Poszczególne moduły można łatwo przewieźć na plac budowy np. samochodem ciężarowym lub pojazdem dostawczym. Dużą popularnością cieszy się usługa dostarczania rusztowań na wynajem - wraz z niezbędnymi akcesoriami - dzięki czemu wykonawca nie musi być właścicielem modułów. 

Warto również dodać, że standardowe rusztowania modułowe posiadają:

  • certyfikat jakości TÜV, który jest potwierdzeniem, że wszystkie moduły zostały wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi normami,
  • zgodność z normą bezpieczeństwa PN EN 1004, która potwierdza, że rusztowanie będzie spełniać wyśrubowane normy dotyczące pracy na wysokości,
  • nośność do 200 kg/m², która oznacza, że rusztowanie jest zaprojektowane z myślą o pracach budowlanych wymagających użycia ciężkiego i profesjonalnego sprzętu.

Stalowe rusztowania ramowe a modułowe - praktyczne różnice w budownictwie

Z technicznego punktu widzenia systemy rusztowań ramowych i modułowych niczym się od siebie nie różnią. Obydwie konstrukcje wyposażone są w podesty, uchwyty i inne rozwiązania bezpieczeństwa. W praktyce rusztowania modułowe:

  • są łatwiejsze w montażu, co oznacza, że ich złożenie i rozłożenie zajmuje mniej czasu,
  • generują mniejsze koszty operacyjne,
  • zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa i to nawet na nierównym terenie,
  • mogą być instalowane przez mniejszą grupę pracowników,
  • produkowane są w taki sposób, aby ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia błędu montażowego.

Zastosowanie rusztowań modułowych - do czego mogą się przydać?

Standard rusztowań modułowych ma wiele zalet. Gdzie może się on sprawdzić? Okazuje się, że tego typu konstrukcje mogą znaleźć zastosowanie w różnych sektorach i projektach biznesowych. Co ciekawe, przeznaczenie rusztowań nie zawsze jest do końca oczywiste i może być zaskoczeniem dla niektórych Czytelników, którzy zastanawiają się nad ich wdrożeniem. 

  1. Budownictwo komercyjne oraz mieszkaniowe - rusztowania modułowe (systemowe) będą idealne do prac elewacyjnych, a także malowania i tynkowania. Z powodzeniem można ich też użyć do montażu stolarki drzwiowej oraz okiennej.
  2. Prace renowacyjne i konserwatorskie - rusztowania składające się z odpowiednio dobranych modułów, mogą być używane w trakcie renowacji i konserwacji obiektów o charakterze zabytkowym. Często ich elewacja ma dość niestandardowy kształt, w związku z czym można ją zabudować elastycznym rusztowaniem systemowym. 
  3. Zastosowanie przemysłowe - konstrukcje modułowe sprawdzą się podczas budowy wielkich budynków o charakterze przemysłowym, takich jak np. rafinerie lub elektrownie. Rusztowania systemowe będą też świetnym rozwiązaniem w trakcie prac związanych z naprawą i renowacją mostów oraz innych trudno dostępnych miejsc. 
  4. Organizacja wydarzeń kulturalnych oraz niektórych imprez - wynajem rusztowań modułowych to dobry pomysł, jeśli chcemy zestawić scenę lub trybunę dla widzów. Konstrukcje systemowe sprawdzą się też do budowy wielu innych tymczasowych instalacji. 

Możliwość elastycznej adaptacji rusztowań modułowych sprawia, że doskonale sprawdzają się w projektach wymagających nietypowych konfiguracji. Konstrukcje systemowe są niezastąpione przy pracach na wysokościach w trudnych warunkach miejskich, w trakcie konserwacji zabytków o skomplikowanych kształtach oraz realizacji złożonych projektów inżynieryjnych. Rusztowania modułowe wyróżnia też wszechstronność i szeroki zakres zastosowań, które czynią je kluczowym elementem nowoczesnego budownictwa.

Szalunek modułowy to konstrukcja, która gwarantuje pracownikom stabilne podłoże, bezpieczeństwo i możliwość łatwego przystosowania do różnego rodzaju prac. Nic dziwnego, że nadaje się on do najbardziej wymagających prac budowlanych, remontowych oraz instalacyjnych, które można wykonywać od zewnątrz, ale też od wewnątrz.