Praca na wysokości odgrywa wyjątkowo ważną funkcję w licznych gałęziach przemysłu, pozwalając na przeprowadzenie czynności naprawczych, montażowych, konserwacyjnych czy budowlanych na konstrukcjach wysokich. Pozwala na wydajne zagospodarowanie przestrzeni i dostęp do trudno dostępnych stref. Istotne jest jednak to, że wymaga dokładnego przestrzegania procedur bezpieczeństwa i korzystania ze specjalistycznych środków ochrony. Jakie uprawnienia należy mieć, aby dokonywać prac wysokościowych?
Od ilu metrów zaczyna się praca na wysokości?
Do prac na wysokości zaliczymy czynności przeprowadzane na drabinach, konstrukcjach budowlanych, podwyższeniach, dachach, kominach czy rusztowaniach. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, aby dane zajęcie można było przypisać do kategorii pracy na wysokości, musi się ono odbywać powyżej 1 m nad poziomem podłogi albo ziemi. Tak mówi nam § 105 rozporządzenia. Warto jednak pamiętać też o pewnych wyjątkach. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki, jeżeli płaszczyzna jest osłonięta ze wszystkich stron ścianami pełnymi albo ścianami z oknami oszklonymi do wysokości minimum 1,5 m czy też znajdują się na niej inne stałe konstrukcje, czy urządzenia, których celem jest ochrona pracownika przed potencjalnym upadkiem, to takiej pracy nie można zaliczyć do wykonywanej na wysokości. W tym wypadku nieważne jest to, na jakiej dokładnie wysokości odbywa się konkretna czynność.
Kto może pracować na wysokościach?
Praca na wysokości należy do prac szczególnie niebezpiecznych i wymagających. Aby pracownik mógł zostać dopuszczony do wykonywania prac wysokościowych, niezależnie od wysokości musi spełnić kilka kryteriów.
- musi posiadać aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości,
- odbyć szkolenie w zakresie BHP,
- przejść instruktaż stanowiskowy,
- zostać zapoznany z oceną ryzyka zawodowego związanego z wykonywanymi obowiązkami.
Pracownik musi mieć też udostępnione środki ochrony indywidualnej, ponadto powinien umiejętnie się nimi posługiwać.
Pracownik wysokościowy - przepisy BHP i obowiązki pracodawcy
Na pracodawcę nałożony jest obowiązek zagwarantowania swoim pracownikom bezpieczeństwa wykonywanych prac. Musi on przede wszystkim zapewnić podwładnym środki ochrony indywidualnej, czyli uprzęże, szelki, hełmy ochronne. Zastosować stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika w niebezpiecznych strefach. Pracodawca powinien też zapewnić bezpośredni i stały nadzór wyznaczonych osób nad pracami na wysokości, jak i zapewnić asekurację osób przeprowadzających prace na wysokości, przez innych wyznaczonych do tego celu pracowników.
Uprawnienia do pracy na wysokości- jak je zdobyć?
Jak zdobyć uprawnienia do pracy na wysokości? Osoba pracująca na wysokości musi przejść szkolenie wysokościowe, składające się z części teoretycznej i praktycznej. Po szkoleniu musi jeszcze zdać egzamin, po czym otrzymuje uprawnienia do pracy na wysokości. W trakcie szkolenia poznaje zasady BHP oraz przepisy prawa. Ponadto pracownik musi otrzymać skierowanie na badania wysokościowe. Na tym stanowisku pracy niezbędne jest otrzymanie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania prac znajdujących się na wysokości.
Wszelkie prace na wysokości powinny być zorganizowane w sposób maksymalnie bezpieczny dla pracownika.